By / 14th január, 2015 / Nezaradené / Off

Začiatok roka nám spestrila nečakaná návšteva – cez komín v krbe k nám zletela SOVA – presnejšie „Sova lesná“ a usadila sa nám v kaviarni J Možno zablúdila  a možno ju zlákala vôňa  čerstvo namletej kávy, kto vie.. Sovička  okrem iného zožala veľký úspech na Facebooku a vaše komentáre boli tiež priaznivé – „vraj je to znamenie.., a prináša nám múdrosť…“ Tak premýšľam, čo múdre nám prišla povedať. .Uvidíme. . Každý rok by mal byť posunom vpred  – smerom k múdrosti.

Mne sa však sova spája aj so symbolom odvahy. Tak ako rozprávková sova Rozárka dodáva Popoluške odvahu otvoriť postupne všetky oriešky. A Popoluške zas nechýba odvaha otvoriť, obliecť si šaty a ísť medzi „vrchnosť“. A nakoniec aj zbaliť princa! Ona – obyčajná Popelka! Toľká trúfalosť!           Sledujeme tú rozprávku každučké Vianoce, niektoré repliky poznáme už naspamäť. A teraz  mi dochádza, prečo -tá rozprávka je tak trošku o nás tu na Slovensku. Dlho ponižovaní  a utláčaní sme si akosi prestali veriť, že tiež máme čo ponúknuť  svetu. A  veru že máme!! Napríklad  verili by ste, že i slovenské víno  môže patriť medzi  svetovú špičku? Alebo že slovenský hotel môže vyhrať  spomedzi Historických hotelov Európy cenu za starostlivosť o hosťa? Veď to je úžasné!

Takže tá rozprávka nás baví aj preto, lebo je prudko motivačná. Ale !Keď príde na lámanie chleba či otváranie orieška, viacerým z nás ešte stále chýba  odvaha dotiahnuť veci do úspešného konca. Ináč všimli ste si, že Popoluška sa nikdy nesťažovala? Iba čakala na vhodnú  príležitosť, mala plán aj stratégiu, no a hlavne sebadôveru a odvahu. Tú istú sebadôveru a odvahu malo i naše slovenské víťazné víno, i hotel. A toto prajem nám i vám všetkým, milí  naši  hostia, milí Slováci v tomto novom roku – dostatok sebadôvery a odvahy. A ako trefne skonštatoval pán šéfredaktor časopisu Vinotéka  vo svojom úvodníku o výhre slovenského vína v svetovej súťaži: „Vo svete nás už rešpektujú. Teraz ide o to, aby sme začali rešpektovať sami seba!“

Krásny a úspešný ,múdry a odvážny rok 2015!